Cadı'nın Not Defteri

14 Şubat İçin En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler

14 Şubat İçin En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler

14 Şubat İçin En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler listemi, genelde orijinal dilinden okumayı tercih ettiğim kitapların arasından, Türkçe basılmış olan 5 tane kitapla hazırladım. Sıkı bir okur olarak, en sevdiğim tür otobiyografiler, olmadı biyografilerdir. Karakter itibariyle, her söylenene kör körüne inanmama alışkanlığım, bir noktadan sonra, kitap seçimlerimi de çok etkiler oldu.  Sadece hayallerde yaşanabilecek duygu sömürüsü aşk kitapları yerine, başrollerinde gerçek kişilerin olduğu hayat hikayeleri hem duygularıma hitap ederken, hem de tarihsel kurgusuyla döneme ait bilgileri de içerdiğinden, kanımca okuması hem keyifli hem de faydalı.

Bu kitapların ortak özellikleri, başrollerinde KADIN olması ve aşkı yönlendirenlerin bu kadınlar olması.

14 Şubat için En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler

1- Theodora / Radi Dikici

14 şubat için en güzel aşk kitapları biyografiler theodoraMüzeyyen Senar Efsanesi, Aşkın Kavurduğu Güneş Zeki Müren gibi biyografilere imzasını atmış olan Radi Dikici’nin ünlü Bizans İmparatoru 2. Jüstinyen ile, avam sınıftan karısı Theodora’nın aşkının anlatıldığı THEODORA isimli biyografisi, özellikle İstanbul ve Bizans’a meraklı olan okuyucuların ilgisini çekecektir. 14 Şubat için En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler listemin bu ilk kitabında, alt tabakadan bir kadının, yükselerek, nasıl Bizans İmparatorunun tek aşkı olmuş ve dünya tarihine nasıl geçtiği konu edilmiş. Porno sokağındaki bir striptizcinin, İLK KADIN HAKLARINI yazan, günümüz hukukun temeli Jüstinyen Kodeksini, eşiyle birlikte şekillendiren, Ayasofya’nın yapımında kritik bir rol oynayan kudretli bir kadına dönüşümünün anlatıldığı  eser, Remzi Kitabevinden yayınlanmış, hem kitapçılarda hem de online sitelerde mevcut.

 

2- Çok Gururlu Çok Kırılgan Maria Callas / Alfonso Signorini

aşk romanı biyografi maria callasÜnlü soprano Maria Callas ile Yunan armatör Aristotelis Onasis’in fırtınalı aşklarını konu alan kitapta, araya dünyanın en güçlü kadınlardan Jackie Onasis’in girmesine rağmen, inişler ve çıkışlarla yüklü bir aşkın anlatıldığı kitapta, aşkın gözünün kör olduğu, servet, şan ve şöhretin aşkın yanında bir hiç olduğu anlatılıyor. Aynı zamanda bir televizyon yapımcısı olan Alfonso Signorini’nin dilimize çevrilen diğer yapıtları arasında Chanel- Rüya Gibi Bir Hayat  ve Marilyn Aşk Ölene Dek isimle eserleri de bulunuyor. Türkçe’ye Eren Yücesan Cendey tarafından çevrilmiş Maria Callas biyografisi 2018 yılında Pan Yayıncılık aracılığı ile kitapseverlerle buluştu.

3- Tek Kadın Latife / Oğuz Akay

14 şubat için en güzel aşk kitapları biyografiler tek kadın latife Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ile Uşakizadelerin kızı Latife Hanım’ın hikayelerinin konu edildiği bu 2017 basımlı kitapta, dönemin şartlarına baş kaldıran, cesur ve inatçı bir kadınla, bir imparatorluğun yıkıntılarının üstüne modern cumhuriyeti kuran Türk Tarihinin en önemli asker ve devlet adamı arasındaki gelgitlerle dolu ilişki anlatılıyor. Oğuz Akay imzalı eser, aynı zamanda o dönemde Türk Toplumunun kadına ve kadının toplumdaki yerine bakış açısını da irdeleyen, Latife Hanımın anılarından ve yeğeni Mehmet Sadık Öke’nin katkılarıyla zenginleştirdiği çok keyifli bir biyografi.

4- Kıldan İnce, Kılıçtan Keskince / Gülriz Sururi

14 şubat için en güzel aşk kitapları biyografiler gülriz sururi2020 yılının ilk günü kaybettiğimiz ünlü tiyatro sanatçımız, Gülriz Sururi’nin otobiyografisinde, sanatçının sanat hayatının yanı sıra, eşi Engin Cezzar’la olan fırtınalı birliktelikleri anlatılıyor. İlk basımı 1978 yılında yapılan kitap esasında, otobiyografinin yapısına uygun olarak; tamamen özel hayata odaklanmayıp, yazarın tüm hayatını kapsıyor. Gülriz Sururi, 2003 yılında yayınladığı ikinci otobiyografisi BİR AN GELİR’de de, kimi zaman sevgilisi, kimi zaman eşi kimi zaman da sadece ev paylaştığı biri olan ama aşkın gücüyle daima hayat arkadaşım dediği Engin Cezzar’la olan hikayesini anlatıyor.

14 şubat için en güzel aşk kitapları biyografiler gülriz sururi kitapları

5- Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale / Osman Balcıgil hüzünlü bir aşk romanı

Osman Balcıgil biyografileri Afife Jale14 Şubat İçin En Güzel Aşk Kitapları – Biyografiler listemin son sırasında, kendisine Türk Musikisinin en güzel eserlerinden birinin yazıldığı, Türk Tiyatrosunun ilk kadın sanatçısı Afife Jale ile, Türk Musikisinin 20. yy en önemli bestecilerinden Selahattin Pınar’ın imkansız aşkının konu edildiği Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale var. Bir Bahar Akşamı Rastladım size dizeleriyle başlayan bu aşk, Afife’nin uyuşturucu bağımlılığı ve sonradan eşi olan Selahattin Pınar’la, bestekarın tüm çabalarına rağmen devam edemeyen evliliklerinden hüzünlü bir kesit sunan bu aşk romanı, Celile, Yeşil Mürekkep, İpek Sabahlık gibi bir çok biyografinin yazarı Osman Balcıgil.

5 kitaptaki 5 kadının hikayeleri birbirinden farklı. Bir tanesi sıfırdan dünyanın en önemli imparatoriçesi olurken, bir diğeri, sanatının zirvesinde olmasına rağmen doyumsuz, bir diğeri, yüzyılın en önemli devlet adamıyla evli ama mutsuz, berikisi için sanatı her şeyin önünde. 5 kadın 5 hikaye 5 aşk. Umarım hoşunuza gider.

Her günü 14 Şubat Sevgililer Günü tadında mutlu bir dünya temennisiyle,…..

Elegans Cadısı

83 defa okundu.

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.