Gurme Cadı

Amanda Bravo – Reşitpaşa’da Şık Bir Restaurant

Amanda Bravo – Reşitpaşa’da Şık Bir Restaurant

Uzun zamandır ismini duyduğum (kah çok iyi kah çok vasat) Amanda Bravo, geçtiğimiz hafta sonu keşfettiğim mekan oldu. Emirgan’da sakin bir sokakta yer alan mekan, öncelikle kesinlikle yandex vb navigasyon programlarıyla bulunabiliyor zira kapıda ismi falan yok. Yaklaşık 40 kişilik kapasiteli mekan, yeşil bitkiler, tahta masalar, bembeyaz örtüleriyle son derece şık.

Fonda çalan jazz ve loş ışıklandırmasıyla, ilk açıldığında sadece öğle yemeği servisi veren Amanda Bravo (esasında Aman da Bravo) artık akşamları da servis veriyor. Şimdi hatırlamıyorum ama bir yerlerde okuduğum çocuk alınmıyor şeklindeki haberi sahibine doğrulatmadım ama eğer  doğruysa %100 doğru bir karar. Zira dostlarınızla şöyle keyifle sohbet edip, hoş bir gece geçirmek isterken, etrafta koşuşturan çocuklar maalesef o geceyi kabir azabına çeviriyorlar. (Lütfen yanlış anlamayın, çocuk düşmanı falan değilim ancak olur olmaz her yerde, o çocuktur yapar, tabii bağıracak diye çemkiren annelerden de etrafta patır patır koşturup ciyak ciyak bağıran çocuklardan da fenalık geldi. Herşeyin bir yeri, adabı var!)

Mönüsü, alışılagelmiş tatlardan ziyade, yenilikçi mutfağın güzel bir örneği. Özel bir davet için gittiğim mekanda neredeyse tüm yemekleri tattım. Başlangıç olarak aldığım ilk lezzet adaçayı tereyağlı ve parmesanlı mantı oldu.

 

amandabravo-restaurant-yemek-manti

Tat olarak öyle aman da aman diyemeyeceğim hamurunu biraz kalın buldum, mantıdan ziyade daha çok ravioli ismi yakışırdı.

Bir diğer seçimimiz, hem tat hem de pişim olarak gecenin en beğendiğim tabaklarından tabbule yatağında pekmezli dana ciğeri oldu.

amandabravo-restaurant-danaciger

Mönüde tattığım diğer bir antre ise nohut yatağında fırın kokoreç oldu. Kokoreç benim pek de tercih etmediğim bir yemek olduğundan bu tabak için yorumum nötr. Ancak temiz bir şekilde yapıldığı garanti.

amandabravo-yemek-kokorec-nohut

Tabii bu güzel lezzetleri tadarken, ilk olarak 2010 rekoltesi Chateau Nuzun kırmızı şarap aldık. Çeşmeli bağlarının organik üzümlerinden yapılmış olan bu şişe, %14 alkol hacmi, monosepaj olarak sadece Cabarnet Sauvignon olarak güçlü gövdeli ve koyu rengiyle et ağırlıklı mönümüz için iyi bir başlangıç oldu. Alkol oranına bağlı olarak, en az 15 dk dekante edilmesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.amandabravo-restaurant-icki-sarap-kirmizisarap-nuzun-cabarnetsauvignon

Kıbrıs mutfağının bir spesiyalitesi olan oğlak eti, Amanda Bravo’nun da mönüsünde yer alıyor. İstiridye mantarı yatağında açık ravioli ile ıspanaklı ve cirişli oğlak, hem sunumu hem de lezzeti açısından geçer not aldı.

amandabravo-restaurant-yemek-oglak

Gelelim bence gecenin en vasat yemeğine. Maş ve kinoa yatağında ızgara dana bonfile. Kıvamında pişmiş olmasına rağmen sanırım etin kalitesinden olsa gerek, tat olarak pek bir yavan geldi. Dana zaten çok lezzetli bir et değil o nedenle mutlak üstünde bir sos arıyor damak.

amandabravo-restaurant-yemek-danabonfile

Bir diğer iddialı tabak krema ve biberiyeli kuru fasulye yatağında cızbız orkinos oldu. Bu yemeği tatmadım ancak deneyen ve kendisi de iyi bir gurme olan arkadaşım beğendiğini ifade etti.

amandabravo-restaurant-yemek-orkinos-cizbiz

En sona en beğendiğim yemeği sakladım. Dana Kaburga papara. Dana etinin tiftik edilerek, hafif kızartılmış pide üzerinde, sarımsaklı yoğurtlu şeklinde servis edildiği ve etin rahiyasını arttırmak için üstüne eklenen et suyu ile bence bu tabak gecenin yıldızı oldu.

amandabravo-yemek-danakaburga-papara

Yemeğimiz esnasında aldığımız ikinci şarapsa 2015 Berlin Şarap Yarışmasında yılın bağı ödülünü alan Urla Şarapçılıktan 2015 rekoltesi Tempus oldu. Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Petit Verdot ve Cabarnet Franc kupajı olan bu şarap da ilk seçimimiz gibi %14,5 alkol oranıyla, gövdeli, damakta hafif meyvemsi kokular bırakmakta. Ancak biraz daha yılladırılması gerekiyor. 2017 itibariyle içmek için çok erken. Şarap daha kendini bulmamış amandabravo-restaurant-içki-sarap-kirmizisarap-tempus-urla

Doğum günü kutlaması için gittiğim Amanda Bravo’da maalesef tatlıları tadamadım hem çok yediğim için hem de doğumgünü pastası nedeniyle. O yüzden bu kısım eksik kaldı kusura bakmayın :)))

Şimdi burada önemli bir not düşmek istiyorum. Mekanın şarap mönüsü kısıtlı olmasına rağmen, yine de mutfağıyla uyumlu. Ancak ! şarap kadehinin olmaması ve  şarabın seramik bardaklarda servis edilmesi akıllara zarar. Ben bula bula cam olsun formu ne olursa olsun diyerek cin bardağında şarap içtim. Açıkçası tüm keyfim kaçtı. Mekanın sahiplerinin konsept restaurant yaratma fikrine saygı duyuyorum ancak yapımı çok meşakkatli, kadehin formunun bile tadını değiştirdiği şarap gibi bir içkiyi mekan konseptine uydurmaya çalışmak hiç hoş olmamış. Umarım yemeğin en leziz eşlikçisi hakkında yaptıkları bu manasız uygulamadan biran önce vazgeçerler.

Amanda Bravo Restaurant Adres

Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sk. No:20

Tel: 0212.277.15.16

    5338 defa okundu.

    Comments (0)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.