Gurme Cadı

Torcello Restaurant: Akatlarda Nefis Bir İtalyan

Torcello Restaurant: Akatlarda Nefis Bir İtalyan

İtalyan mutfağını oldum olası çok severim. Hal böyle olunca, istanbuldaki pizzacılar, trattorialar, dondurmacılar benim vazgeçilmez duraklarımdandır. Dolayısıyla, uzun zamandır ismini duyduğum  Torcello Ristorante İtaliano 2017 yılının güzel bir sürprizi oldu benim için. Akatlar’da yer alan restauranta girer girmez kendimi minik bir İtalyan lokantasında hissettim. Çok şık ve sevimli bir dekorasyon, hafifçe fondan çalan müzik ve tanıdık bir sima : Erol Usta. Belki 15 belki 20 yıl önce, İstanbul’un bir başka şık italyan restaurantı Papermoon’da tanıdığım Erol Bey, kendi mekanında gerçek İtalyan lezzetlerini biz gastronomi düşkünleriyle buluşturmaya karar vermiş, iyi de yapmış.

torcello etiler

Etiler Akatlar’da ara bir sokakta yer alan mekanın önünde minik bir bahçe var. Burada soğuk günlerde ısıtıcıların altında, sıcak günlerdeyse ağaçların gölgesinde püfür püfür yemek yemek mümkün.

torcello restaurant

Ortalama 50-60 kişilik oturma kapasitesine sahip Torcello’nun duvarlarında, Erol Beyin İtalyan eşinin yaptığı minik goblen panolar dekorasyona inanılmaz sıcak bir hava vermiş.

torcello akatlar

Şarap listesini incelerken, ilk dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi, şimdiye kadar İstanbul’da hiç karşılaşmadığım K ibaresi oldu. Manası Koşer yani Yahudilikte helal belgesi. Şarabın da koşeri nasıl oluyor derseniz, üzümün toplanmasında ve şarabın yapımı esnasında bazı duaların okunmasıyla, o şaraplar Musevilerce koşer addediliyormuş.

Türk ve İtalyan şaraplarından oluşan listeden seçimiz Kırklareli Istıranca Bağlarından 2013 rekoltesi Chamlija Pinot Noir oldu. Koyu rubi renkli ve fransız meşe fıçılarda bekletilmiş bu şarap, ülkemizde pinot noir üzümünün 2 temsilcisinden bir tanesi. Orta gövdeli bulduğum bu şarabı, biraz havalandırıp içmek, lezzetini daha çok arttıracaktır.

chamlija pinot noir

Torcelllo’nun mönüsü,  tam da beklediğim şekilde, çok karışık olmayan ancak İtalyan mutfağının çeşitli lezzetlerini biraraya getirmiş. Uzun yıllar İtalya’da yaşayan ve bir İtalyan’la evli olan Erol Bey, pek tabii ki mutfağın inceliklerini çok iyi biliyor. Örneğin, makarna isterken aman al dente olsun demek gibi bir mecburiyet yok, tam tersi eğer Türk usülü isterseniz aman iyi pişmiş olsun demeniz gerekiyor. Biz antre olarak Calamari e Zucchine fritti yani kalamar ve kabak kızartması aldık. Yanında acı domates sosuyla servis edilen bu tabak gerçekten tek kelimeyle lezizdi.

kalamar tava

Calamari e zucchini fritti

Ardından ana yemek olarak Ossobuco alla Milanese ( safranlı rizotto yatağında taze baharat soslu dana incik), Filetto ai porcini ( Demiglas soslu ve porçini mantarlı ızgara dana bonfile) ve Gnocchi al gorgonzola (kremalı ve gorgonzola peynirli ev yapımı patates topları) seçtik.

dana incik

Ossobuco alla Milanese

İnciğin uzun süre kısık ateşte piştiği yumuşaklığından ve ağıza atılır atılmaz dağılmasından belliydi. Safranlı rizotto da olması gerektiği sertlikte ve sululukta servis edildi.

ızgara dana bonfile

Filetto ai porcini

Dana fileto, üzerindeki mantarlar ve sosla iyi pişmiş talebine rağmen, son derece yumuşaktı. (Bu talep benden değil, masa arkadaşımdan geldi, yoksa ben eti kesinlikle az pişmiş tüketenlerdenim!)

gnocchi al gorgonzola

Gnocchi al gorgonzola

Üzerine ceviz serpilmiş, mis gibi gorgonzola peynirli kremayla bir lezzet şölenine dönüşmüş Gnocchi, hem tadı, hem pişim derecesi hem de tamamen orijinal tarif olması nedeniyle en çok beğendiğim yemek oldu. Esasında Napoli köylülerinin yemeği Gnocchi yapımı kolay gözükse de kıvamını tutturmanın cidden çok zor olduğu bir yemektir.

Bu güzel yemeğimizi sonlandırmak için Erol Bey’in tavsiyesi üzerine Cassata tattık.

cassata

Cassata

Üzerine sıcak çikolata dökülmüş ve fıstık parçalarının yer aldığı tatlımızı birer espresso kahve ile tamamladık.

Torcello benim için en iyi restaurantlar İstanbul listemde, italyan mutfağı için ilk sıralarda yer aldı. Çünkü gerek şarap ve et gerekse pizza ve makarna fiyatları, etiler bölgesi için son derece normal, ayrıca tüm yemekler kesinlikle orijinal tarifler ve malzemelerle hazırlanmış.

İster başbaşa romantik bir yemek, ister arkadaşlarla keyifli sohbet etmek veya ailenizle hoşça vakit geçirmek için birebir olan Torcello’ya gitmeden önce rezervasyon yapmanızda fayda var. Kapıda vale servisinin de olduğu mekan, hergün açık.

Torcello Ristorante Italiano

Akat Mah. Yaren Sok. Evrim Çarşısı No 6/16 Etiler/Beşiktaş

Tel: 0212.317.50 – 51

 

 

    4009 defa okundu.

    Comments (0)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.