Gurme Cadı

Dünya Cin Günü ve En Ferahlatıcı Yaz Kokteylleri

Dünya Cin Günü ve En Ferahlatıcı Yaz Kokteylleri

Bu cumartesi, Dünya Cin Günü olunca aklıma birden Casablanca filmi geldi. 6 ay önce gittiğim Rick’s Café’deki Humphrey Bogart gözümde canlandı :  “Bütün dünyanın bütün kentlerindeki bütün cin köşeleri arasında benimkinden içeri giriverdi!” İşte bu cümle dünya sinema tarihinin en unutulmaz melankolik aşk repliklerinden biri oldu. Rick’s Cafe aslında bir film platosu yani filmin tamamı Hollywood’da çekilmiş ve ünlü Rick’s Café’ sadece bir dekor. Filmden yıllar sonra,  Fas’ta yaşayan, Amerikan Konsolosluğundan emekli bir kadının açtığı Rick’s Café’ bugün, zaten gezecek çok da bir yeri olmayan Kazablanka için bir turistik mabet. Bu kadar turistik bilgi sanırım yetti :))

rick cafe fas kazablanka

Rick’s Cafe Kazablanka

Konumuza dönelim tekrar. Yüksek alkollü bir içki olan cinle yapılan sayısız kokteyl tarifi var. Hatta bazıları, isimlerini ünlü simalardan almış. Bu yazımda hem cin hakkında ilginç bilgileri, hem de sıcak günlerde yudumlanacak en ferahlatıcı yaz kokteylleri arasından sevdiklerimi paylaşmak istiyorum.

Dünya Cin Günü Nedir?

Dünya Cin Günü, 2009’dan bu yana her yıl Haziran ayının 2. cumartesi gününde kutlanıyor. Mucidi ise, bir İngiliz : Neil Houston. Esas amacı, içimi kolay ama çabuk sarhoş eden bu içkiyi sevenleri bir araya getirmek ve haliyle firmaların, promosyonlarıyla reklamlarını yapmak. Türkiye’de alkol ile ilgili etkinlikler yapılması yasak olduğu için, ülkemizden bir örnek vermek mümkün değil.

Dünya Cin Günü o kadar ciddiye alınıyor ki, 2017 yılında dünyanın 7 noktasından toplanmış bitkilerle özel bir seri üretim yapılıyor. World Gin Day Gin – 7 Continents Gin adıyla üretilen bu limitli seride, 7 kıtadan 1 bileşen seçiliyor: Avrupa’dan ardıç, Afrika’dan meyankökü, Asya’dan tarçın, Avustralya’dan kişniş, Kuzey Amerika’dan melek otu ve Güney Amerika’dan misket limonu bir araya getiriliyor. Gelgelelim Antartika’da çok zor bitki yetiştiğinden (ve de yetişenlerin kıta dışına çıkarılması yasak olduğundan), 7. bileşen, Antartika Okyanusu’ndan elde edilen tuz oluyor.

Birinci serisi tükenen şişenin ikinci serisi 31,95 pound fiyatla İngiltere’de satışta. (Türkiye’ye online içki gönderimi yasak)

world gin day 7 continents

7 Continents Gin

Cin Hakkında Kısa Bilgiler

İçki aslında Hollanda kökenli hatta ismi de flemenkçede ardıç anlamına gelen Jenever. İngiltere’de Kraliçenin bile her gün saat 12’de yudumlamayı alışkanlık haline getirdiği cini, İngiltere’ye getiren de haliyle bir Hollandalı. 17..YY’da ülkeyi işgal edip, kendini kral olarak ilan eden William of Orange’ın (3. William) beraberinde getirdiği bu içkiyi ingilizler o kadar çok benimsiyorlar ki, 18. yy’da her dört evden birinde cin damıtılır oluyor. Yapımı kolay ve ucuz olması nedeniyle, ingiliz işçi takımının favorisi olan cin, bir süre sonra, hükümetin ciddi bir sorunu haline geliyor: sarhoş işçi sınıfı. Bu problemin çözümü de başka bir keyifte bulunuyor : Çay. Türk sofralarının bu vazgeçilmez lezzetini keşfetmek için Dünya Çay Günü için hazırladığım yazıya göz atabilirsiniz.

Dünya siyaset tarihinin en önemli simalarından Winston Churchill bile, “ Cin Tonik, İmparatorluktaki tüm doktorlardan daha fazla İngiliz insanının hayatını ve zihnini kurtardı” dediğine göre Dünya Cin Günü için kutlamaların merkezinin İngiltere olmasına şaşırmamak lazım.

Cin özellikle Hollywood filmlerinde kendine çokça yer buluyor. İlk aklıma gelen Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’si. Elinde bardak ve davetkar gülümsemesiyle Leonardo Di Caprio’yu kim unutabilir?dünya cin günü muhteşem gatsby

Son yıllarda, ülkemizin örf ve adetlerine aykırı olan !!!! her şeyin yasaklanması ve bu şekilde pırıl pırıl bir toplum olmamızın şerefine, cinin Türkiye’deki kısa geçmişine göz atmakta fayda var. Özellikle 50’li yıllardan itibaren çok popüler olan cin, bir ara o kadar sevildi ki, 80’li yıllarda nedendir bilinmez yemek masalarında bile boy göstermeye başladı. Neyse ki bu akıl almaz moda geldiği gibi geçti. :)). Maliyemizin en büyük destekçisi alkollü içkilerden alınan vergilerle, bugün Türk pazarında bir çok marka, orijinal fiyatının iki katına keyifle market raflarını süslemekte. Bir örnek vermem gerekirse, en sevdiğim marka olan Bombay’s Sapphire, Avrupa’da 20 euro fiyatla satılırken, Türkiye’de 240 tl. Maksat devlet bütçesine katkımız olsun !

En Ferahlatıcı Yaz Kokteylleri

Yazın gelmesiyle birlikte şöyle püfür püfür esintide yudumlanacak cinle hazırlanmış en ferahlatıcı yaz kokteyllerini Dünya Cin Günü için listeledim. Favorilerimi sıralamaya başlamadan önce, kısa bir anekdot yazmak istiyorum. Bilenler bilir benim ilk öğrendiğim dil fransızcadır. İngilizce’yi 18 yaşımda tam 3 ay içinde öğrenip, hemen arkasından yurtdışında ingilizce üniversite okumuşluğum var. 3 ay içinde ingilizce mi öğrenilir dediğinizi duyar gibiyim. İnanın, 3 ay boyunca, İngiltere’nin köyünün tekinde, gündüz tam gün okul, akşamları ingiliz arkadaşlarımla, publarda cin tonik yuvarlayarak, 3 ay içinde rahatlıkla Oscar Wilde okuyup anlar hale geldim. Keramet tabii ki içkide değil, içki bahanesiyle bol bol pratik yapmakta. Bu anekdotu direkt olarak cin toniğe bağlayacağım. Tonik, aslına sarı hummanın ilacı olan kininden yapılma şekerli ve asitli bir su. Ülkemizde çok çeşidi yok ama son yıllarda Uludağ’ın çıkardığı şekersiz tonik ilaç gibi geldi.

Gurme Cadı olarak, içkimde, öyle fazla meyve sebze sevmem. Dolayısıyla, dozajında konmuş Bombay Sapphire’la, kaliteli bir tonik ve 2 dilim misket limonu üstüne de 3 yaprak taze naneyle hazırlanmış ve klasik bardakta servis edilen Cin tonik, benim her zaman tercihimdir. Son yıllarda Hendricks’in pazara girmesiyle, salatalık eşliğinde bildiğimiz balon kırmızı şarap kadehinde içmeye bir türlü alışamadım.en ferahlatıcı yaz kokteylleri cin tonik

 

En ferahlatıcı yaz kokteylleri deyince French 75 ilk aklıma gelen. Cin, şampanya, limon suyu ve buzla hazırlanan kokteylin için biraz da limon rendesi katılmalı.

dunya cin gunu french 75

French 75

Bir diğeri, kokteyl listelerinin vazgeçilmezi Rosemary Gin Fizz. Cin, limon suyu, biberiye şurubu, soda ve şeker şurubu buz küpleriyle güzelce çalkalandıktan sonra, buz dolu bardağa dökülüyor ve biberiye dallarıyla süsleniyor.

en ferahlatici yaz kokteylleri rosemary cin fizz

Rosemary Cin Fizz

Bramble, böğürtlen likörü, limon suyu ve şekerle yapılıyor, kırılmış buzla doldurulmuş bardaklarda üzerinde bir kaç tane böğürtlenle servis ediliyor. Özellikle mayhoş tatlardan hoşlananlar için ideal.

Bramble

Limoncello Collins, adından anlaşıldığı gibi, limoncello ile yapılan bir kokteyl. 25 ml limoncelloyla, 35 ml cin buz dolu bir bardağa konuyor ve soğuk soda ekleniyor. Garnitür olarak kekik yaprağı ve 1 dilim limon çok yakışıyor. Bu kokteyl de, çok şekerli içki sevmeyenler için mükemmel bir seçim.

dünya cin günü limoncello collins

Limoncello Collins

Cucumber Fizz, salatalık püresi, cin, limon suyu, tonik, misket limonu ve bol buzla hazırlanıyor. Salatalığın süzgeçten geçirilmesi çok önemli. Bu kokteyle en çok nane yaprağı yakışıyor

dünya cin günü cucumber fizz

Cucumber Fizz

M Spritz, bergamot rayihasını sevenlerin çok hoşuna gidecek bir kokteyl. Gin, Rosolio di Bergamotto likörü, prosecco şarap, şeker şurubu, bir tutam tuz ve misket limonu suyuyla hazırlanan bu kokteyl, buzla doldurulmuş balon kadehte servis ediliyor.

en ferahlatıcı yaz kokteyllleri m spritz

M Spritz

Southside Royale, hepimizin bildiği mojitonun akrabası. Rom yerine, cinin kullanıldığı bu içkiyi yapmak çok basit. Cin, şeker şurubu, 10 yaprak nane, buzlu shakerda hızlıca çalkalanıyor, ardından şampanya kadehine konarak üstüne, şampanya ekleniyor. (isteyenler şampanya yerine sodayı da tercih edebilirler)

en ferahlatici yaz kokteylleri southside royale

Southside Royale

Sevgilerimle,
Elegans Cadısı
857 defa okundu.

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?