Gurme Cadı

Dünya Hamburger Günü Kutlu Olsun

Dünya Hamburger Günü Kutlu Olsun

Dünya Hamburger Günü, her yıl 28 Mayıs’ta kutlanıyor. Bu tip günler, genelde, önemli bir konuya ışık tutmak, farkındalık yaratmak için kutlanır ama Dünya Hamburger Günü gibi tamamen eğlence amaçlı günlerin de kutlanmasında bence hiç sakınca yok. Sonuçta, hayatımda, sadece 1 kişi bilirim hamburger sevmeyen. O da babam. (neymiş efendim, mis gibi ızgara köfte varken, hamburgere ne gerek varmış!) Hoş, haksız da değil galiba.

Çocukluğumda, Türkiye’de öyle büyük Amerikan markaları falan yoktu. Bir bildiğimiz, Halaskargazi Caddesi’ndeki büfeydi. Ardından, Sıraselviler’deki meşhur tostçu. Ortaokula giderken tam yolumuzun üstündeki bu tostçudan az yemedik o ıslak burgerleri. Bahsettiğim 80’li yıllar. Hamburger sağlıklı mı diye sormayan, sokakta oynamanın, çeşmeden su içmenin tehlikeli olmadığı, annelerimizin başımızda kalori sayacı ve sağlık kumkuması gibi dikilmediği özgür çocuklardık biz.

Çok iyi hatırlıyorum McDonald’s Türkiye’ye 80’li yılların sonunda geldi. Taksim’deki ilk dükkanının önünde uzun kuyruklar olmuştu. (Liseden kaçıp, McDonald’s kaçamağı yapmak en büyük yaramazlıklarımızdandı)

291 çeşit köftesi olan Türkler için, hamburger ilginç bir yenilik olsa da, ülke geneline baktığımızda, bir çok ülkenin aksine, hamburger, fast foodda tekel değil, en yakın takipçisi köfte ekmek

Türk mutfak kültürüne dem vurmamın önemli bir nedeni var Sevgili Okuyucularım 😊

Hamburgerin Tarihi

Yemek kültürüne ve gastronomi tarihine meraklı olduğumdan, biraz araştırma yapınca Hamburgerin tarihi hakkında çok ilginç bir bilgiye ulaştım. Bu popüler yemeği,  Türk Moğol İmparatoru Cengiz Han ve askerlerine borçluyuz.

Savaş zamanında, sefere çıkan askerler, eyerlerinin altına, koyun etlerini yerleştiriyorlar. Uzun süren yolculuk sırasında, eyerin altında, yumuşayan ve ufalanan etleri, kamp molasında odun ateşinde pişiriyor veya çiğ tüketiyorlar. (acaba bir gün savaşta yedikleri bu et için Dünya Hamburger Günü diye bir kutlama yapılacağı akıllarına gelmiş midir?)

Bu yemek, daha sonra Ruslar tarafından benimseniyor, ve Tatarlara atfen,  Steak Tartare deniyor. Rusya ile Almanya arasındaki gelişen ilişkiler sayesinde, bu Orta Asya köftesinin Almanya serüveni başlıyor.

steak tartare

Steak Tartare

Almanya’da koyun yerine, domuz ve sığır eti kullanılmaya başlanan lezzetin Amerika yolculuğu, Hamburg’tan kalkan gemilerle Yeni Dünya’ya giden göçmen işçiler sayesinde oluyor. Uzun seyahat sırasında, içine baharat ve ekmek kırıntıları kattıkları bu köfte, Amerika’ya vardığında ismini buluyor bile. Hamburg’un köftesi : Hamburger. 🍔

Tüm bu hikayenin, 20. yy başında gerçekleştiğini biliyoruz. Amerika’da ilk olarak kimin yaptığı hala tartışma konusu ama 1904 yılında yapılan St. Louis Fuarında, Amerika’nın yeni icadı olarak New York Times gazetesi tarafından lanse ediliyor ve böylece hamburgerin tarihi resmen kayıtlara geçmiş oluyor.

hamburger hakkında ilginç bilgiler

St. Louis Fuarında Hamburger Standı

Hamburger Hakkında İlginç Bilgiler

İlk olarak işçi ve orta sınıfın yemeği olarak benimsenen hamburger, bugün en lüks restaurantların bile menülerinde yer alıyor. Öyle ki dünyanın en pahalı hamburgeri kabul edilen Japon Wagyu bifteğinden yapılan, kaz ciğeri ve trüf mantarıyla lezzetlendirilmiş Fleurburger tam 5000 usd. İsmi sizi yanıltmasın, Fransız icadı değil. Las Vegas’taki La Fleur De Lys isimli restaurantın spesiyalitesi. Yanında da Petrus öneriliyor. Güzelim Petrus’u hamburgerle ziyan etmek ne kadar mantıklı karar veremedim desem yeridir.

dünyanın en pahalı hamburgeri fleurburger

Dünyanın En Pahalı Hamburgeri Fleurburger

Amerikan mutfağına uzun yıllar muhalefet eden, koyu milliyetçi Fransa bile, günümüzde, Avrupa’nın en çok hamburger tüketen 2. ülkesi. Fransızlar inat edecekler ya, tüm dünyada 28 Mayısta kutlanan Dünya Hamburger Günü Fransa’da 13 Ekimde.

Ne dersek diyelim, Amerika’nın bir pazarlama dehası olduğunu kabul edelim. Reklamcılar ve pazarlamacılar direkt çocuklara yönelik reklamlarla, tüm fast food markalarını çocukların beyinlerine kazımış. Hediye oyuncaklar, lunapark sponsorluğu, çizgi filmlerde ürün yerleştirme vs aklınıza gelebilecek her yolu deniyor ve de başarıyorlar. Şu anda Amerika’daki çocukların %99’u McDonalds logosunu bir bakışta algılarken, Amerikan Bayrağındaki yıldızları bilenlerin sayısı hayli düşük. Dünya Hamburger Günü kutlamalarının da bu tanıtım operasyonunun bir parçası olduğu da su götürmez bir gerçek. Çok enteresan bir örnek daha var kayıtlarda: Körfez Savaşından sonra, Kuveyt’de açılan ilk McDonald’s dükkanının önündeki kuyruk tam 11,5 km.!!!

Hamburger hakkında ilginç bilgiler deyince Guinness Rekorlar Kitabını karıştırmamak olmaz. 2017 yılında 6 Almanın birlikte hazırladığı dünyanın en büyük hamburgeri tam 1164,2 kg. Kaç kişi yedi, kaç saatte bitirdi orası bir muamma.

Araba kullanırken, devamlı bir şeyler içen ben, arabamdaki bardaklığı, hamburgere borçlu olduğumu hiç bilmiyordum. Arabaya servis kavramının hamburgerle birlikte popüler olması, otomobil üreticilerini de harekete geçiriyor ve arabalarda bardak konacak özel bölmeler yapıyorlar.

Amerika’da birbirinden bağımsız 900’den fazla burgerci olmasına rağmen (zincirler hariç), dünyada rekabet 2 büyük firma arasında. Bu rekabet kimi zaman öyle kızışıyor ki insanın inanası gelmiyor. Mesela, 2009’da, Burger King, 10 whopper için bir arkadaşını Facebookta arkadaşlıktan çıkartır mısın şeklinde bir kampanya yapıyor. Facebook yetkilileri duruma el koyana kadar, 233,906 tane fb arkadaşlığı bitiyor.burger king facebook reklamı whopper sacrifice

Hamburger Sağlıklı mı?

Hamburgerin, yapımı kolay, karın doyurucu ve ucuz olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yedikten 2 saat sonra, deli gibi acıkmak da neyin nesi ??? Aynı porsiyonda, köfte ekmek yiyince acıkmayan ben, klasik hamburger yiyince 2 saat sonra kurt gibi acıkıyorsam vardır bu işte bir keramet. Biraz araştırma yapınca,  korkunç gerçekler bir bir gözlerimin önüne serildi. Buyurun siz karar verin, Hamburger sağlıklı mı değil mi?

hamburger sağlıklı mıDünya Hamburger Günü için en büyük promosyonu yapan markaların endüstriyel hamburgerlerinde, köfte hiç bir zaman çürümüyor, küflenmiyor. Bilimsel açıklaması, etin suyunun alınmış olması ama etin sağlığa zararlı ışınlarla kurutulduğu söylenmiyor.

Öte yandan, ekmeği de şüpheli. Yapılan araştırmalara göre, o puf puf leziz mi leziz ekmekte gübrelerde kullanılan amonyum sülfat, patlayıcılarda kullanılan amonyum klorür, hatta yoga matları üretiminde kullanılan azodikarbonamit var. Ekmek mi, kimyasal bomba mı bilemedim!hamburger ekmeği

Hamburgerin üstüne konan soslar, yanında servis edilen patates, soğan vs konularından hiç bahsetmiyorum ama dünyanın en kalorili hamburgeri yine Amerika Nevada’dan. Şaka gibi ama bu hamburgerin satıldığı mekanın adı Kalp Krizi Burger !!!! Yarım kilo sığır etinden 4 köfte, 8 dilim peynir, 20 domuz jambonu, 20 dilim karamelize soğan, 8 domatesle hazırlanan 4 KATLI BYPAS Hamburgerin içinde 1 çorba kaşığı mayonez, 2 çorba kaşığı ketçap, 1 çorba kaşığı hardal var ve tam tamına 9982 kalori !

dünyanın en büyük hamburgeri

Dünyanın En Büyük Hamburgeri QUADRUPLE BYPASS HAMBURGER

Dünyada en çok hamburger tüketenler Amerikalılar. Hamburger hakkında ilginç bilgiler diye araştırma yaparken,  Amerikalıların 1 yılda yedikleri 50 milyar hamburger, yanyana konduğunda dünyayı 32 defa turladığı bilgisine ulaştım. Ülkemizde kaç tane tüketildiği konusunda resmi bir araştırma yapılmamış ama zincir olarak 754 tane dükkan var. Bunlar sadece zincir, bir de üstüne, her adımda karşımıza çıkan mahalle büfelerini eklersek, tüketilen hamburger sayısının milyarı bulduğu kesin

Fast foodun obezitenin en büyük sebebi olduğu hepimizce malum. Hamburger sağlıklı mı sorusuna cevap için size dokümanter bir filmi izlemenizi şiddetle öneririm. Super Size Me (Şişir Beni). En iyi dokümanter senaryo dalında Oscar adayı olan ve 2004 Amerikan Yazarları Derneği Belgesel Senaryo dalında en iyi film ödülünü almış olan film, yayınlandığı dönemde 22 milyon dolarlık gişe hasılatıyla, belgesel nitelikli filmler arasında önemli bir yere sahip.

şişir beni

Super Size Me / Şişir Beni

Benim hamburgerle olan derdim ne kilo ne sağlık.! Biraz komik olacak ama elimle yemeği hiç bir zaman beceremedim. Solak olduğum için, taa 4 yaşımdan beri çatal bıçak ikilisini maestro gibi kullandığımdan ve evimizde eliyle yiyen kimse olmadığından, akıtmadan, parçalamadan nasıl hamburger yenir bilmem. Ya çatalla yerim karşımdakinin sinirini zıplatırım, ya da 1 paket peçeteyle, döke saça evimde yemeyi tercih ederim.  O nedenle geçen sene katıldığım Dünya Hamburger Günü etkinliklerinde nazik nazik mini burgerlerle yetinmek zorunda kalmıştım.  Bu arada küçük bir not  ekleyeyim, güzel bir hamburgeri içinde 1 dilim bildiğimiz kayseri pastırmasıyla deneyin, inanın pişman olmayacaksınız. Afiyetler Olsun.

Sevgilerimle,

Elegans Cadısı

268 defa okundu.

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?