fbpx
Cadı'nın Dünya Rehberi

En Güzel Tarihi Paris Pastaneleri

En Güzel Tarihi Paris Pastaneleri

Seyahatlerimde en sinir olduğum şey, yanımdakinin manasız bir şekilde aniden ! form tutma isteği ve bir anda yediği içtiğinin kalori hesabını yapması. Ondan vazgeçtim bir de benimkileri sayması !!!! Umrumda mı? Hiç değil ama sırf inadına, ne kadar lezzet mekanı varsa oraya gidip, ayaklı kalorimetre arkadaşlarımın nabızlarını hızlandırmaya bayılıyorum. Blog için illa ki yer keşfedeceğim deyip, 3 günde 5 mekanı gezerek, En Güzel Tarihi Paris Pastaneleri listemi hazırladım.

Listeyi hazırlarken, bir taraftan da için cız etti. Ağızlarını açtılar mı bilmem kaç yıllık imparatorluğumuzun, ecdadımızın, mezar taşlarımızın diye gıy gıy ötenlerin alınlarına, şu yazıyı yazarken kullandığım fareyi yapıştırasım var !! Allah aşkına, bilmem kaç yüzyıllık İstanbul’da, şark zihniyetinizden kurtulabilmiş kaç tane müessese var???? En yaşlısı sanırım, Lokumcu Hacı Bekir. Onun dışında, ne marka ne de mekan olarak HİÇ BİR MİRAS YOK!!!!

Neyse konumuza dönersek, seyahat arkadaşlarım, o bu kadar kalori, şu bu kadar yağlı diye sızlanıp dursunlar, Fransa’da pasta ve ekmek tüketimi tam gaz devam ediyor. İstediği kadar, yeni amerikan trendinde un zarar, şeker zarar, aman onu yeme, sakın bunu ağzını sürme tavsiyeleri havada uçuşsun, Fransa’da pek alıcı bulunduğu söylenemez. Tereyağlı pastalar, yumuşacık mis kokulu ekmekleri bir lokmada götüren Fransızların en büyük avantajları her yere yürüyerek gitmeleri ve her işi kendileri yapmaları. (yok öyle Mehmet Efendi bana bakkaldan 2 ekmek al, kızım şu camları iyi sil, tabakları yıka demek). Günde en az 3 km yürümeye endeksli vücut ne yağ tutuyor ne de kolesterol üretiyor anlayacağınız.

Fransızlar ekmeğe o kadar düşkünler ki, tabağı ekmekle sıyırmak hayli yaygın bir adet ve hiç de ayıp değil. (5* Paris restaurantlarını hariç tutayım bari). Kafayı bu kadar mutfağa, gastronomiye takmış bir toplumda, ekmek fiyatlarına yapılacak keyfi zam, hükümet düşürür. (az belediye başkanını koltuğundan etmedi bu nimet). Keza aynı şekilde, günde 1 adet pasta yemeyeni Fransızdan saymazlar.

Hal böyle olunca, her sokakta en azından 2 fırın / pastane bulamayacağınız bir mahalle olmaz bu ülkede. Ancak bir de bunların adeta bir müze güzelliğinde olanları var ki işte bu haftaki En Güzel Tarihi Paris Pastaneleri yazımın konusu.

Tarihi Paris Pastaneleri ve Fransız Lezzetleri

1- Stohrer / baba

Montorgueil’de 2. bölge’de 1730’da kapılarını açan bu tarihi pastane / fırın, nefis fransız lezzetlerinin yanı sıra, ünlü ressam Paul Baudry’nin eserlerinin süslediği duvarları, şahane avizesi ile adeta bir müze.

tarihi paris pastaneleri stohrer

Tarihi Paris pastaneleri listemin ilk sırasındaki Stohrer, 15. Louis’nin eşi Marie Leczynska’nın evlenirken yanında getirdiği aşçısı M. Stohrer tarafından açılmış. Özellikle baba ve aşk çeşmesi isimli pastalarını ve ekmeklerini mutlak tatmanız lazım.

tarihi paris pastaneleri stohrer baba

2- Au Petit Versailles du Marais / Mere Supérieure

tarihi paris pastaneleri au petit versailles

Paris’in en keyifli bölgesindeki tipik fransız lezzetlerini deneyimleyeceğiniz Au Petit Versailles du Marais, tam da ismine yakışır şekilde, tavan süslemeleri ile sanki bir mini Versay Sarayı.

au petit versailles paris

Fransa’nın en iyi Fırıncısı ünvanını sayısız kereler kazanmış şef Christian Vabret’nin, kozmopolit Marais mahallesinde (4. Bölge) yer alan bu pastanesinin spesiyaliteleri arasında Mere Superieure (başrahibe !) ve milföy der ve tek geçerim.

au petit versailles frambuazlı pasta

 

3- Du Pain et des Idées / Escargot

tarihi paris pastaneleri du pain et des idees

19.yy’dan fırlamış dekoruyla her daim yoğun olan tarihi Paris pastanesi Du Pain et des Idées, 1875 yılından bu yana 10. bölgede hizmet veriyor. İçeri girdiğinizde ilk işiniz kafanızı kaldırıp tavanları seyretmek olsun.

du pain et des idees paris

Escargot (salyangoz) bu tarihi Paris pastanesinin en ünlü lezzetlerinden

du pain et des idees escargot

 

4- Le Moulin de La Vierge / makaron

Birçok şubesi olan Le Moulin de la Vierge , aslen 14. bölgede bir dükkanda 1906 yılında kurulmuş ve tam 110 yıl sonra bu şube kapanmış. 7. Bölgedeki kardeşi de Fransa Tarihi Mekanlar listesinde yer alıyor. Flan Caramel’i ve ahududulu makaronu ile ünlü Le Moulin de La Vierge, çok ilginç ama salı günleri kapalı pazarları açık!

tarihi paris pastaneleri le moulin de la vierge

5- Boulangerie Bo / siyah ekmek

En Güzel Tarihi Paris Pastaneleri listemin son sırasında, Bastille mahallesindeki Boulangerie BO var.

tarihi paris pastaneleri boulangerie bo

12. Bölgede, Lyon Gar’ına yakın Bo’nun denenmesi gereken lezzetleri viennoiserie diye adlandırılan, başta pain au chocolat (çikolatalı kruvasan) olmak üzere, tüm kahvaltılık unlu mamüller ama özellikle siyah ekmek.

paris fırın bo siyah ekmek

Tarihi Paris Pastaneleri yazısını kaleme alırken, aklıma Markiz Pastanesi geldi. Sayısız romana konu olmuş, nice hikayelerin, aşkların, hüzünlerin yaşandığı o mekan artık uzak bir anı. Çocukluğumdan hayal meyal hatırladığım 4 mevsim panoları (bazıları eksikti galiba) , tahta iskemleleri, minik yuvarlak masalarıyla ne kadar nezihti. Hamdolsun tipik şark zihniyetiyle onu da yıktık bir kenara fırlattık bir de adına modernleşme dedik!!! Tarihten nefret eden politikacılar bir yana, bir de başımıza, ülkeyi kunduz misali, sağdan sola, yukarıda aşağı kanallarla delik deşik etmeyi planlayan bir zihniyet çıktı. Nereden nereye!!! Ülkeyi demir ağlarla örmekten, altını üstüne getirerek cehenneme çevirmeye….

açgözlülükle, tarihten, kültürden habersiz insanların elinde oyuncak oldu güzelim İstanbul…..

markiz pastanesi beyoğlu

368 defa okundu.

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?