Hakkımda

elegans-cadisi-kimdir

 

Hayatımın son 38 yılı elimde bir bavul ile  dünyanın dört bir yanına yaptığım seyahatlerle geçti. Yaşıtlarım gibi bir hayatım olamayacağı okul yıllarımdan belliydi. Başka şehirler, başka ülkelerde iki ilkokul, iki lise, iki üniversitede tamamlanan eğitim hayatımda da yolculuklar hep başrolde oldu. Yaşadığım evlerden daha fazla zamanı belki de havalimanlarında geçirdim. Doymak bilmeyen merakım, yanımdan ayırmadığım, kimi zaman sivri kimi zaman tatlı dilli kalemim ile kilometrelerce yaşanmışlık biriktirdim.  Üzerine bir de kitap okuma tutkum ve insanlarla konuşup, paylaşma arzum eklenince önce izlenimlere ardından hikayelere dönüştü. Ve birgün dedim ki; madem bavulun daima hazır, elde biletler, bu kadar dikkatli bir göz, eh elin de kalem tutuyor, neden bu izlenimlerini paylaşmıyorsun? İşte Elegans Cadısı böyle doğdu.

Neden elegans, neden cadı..?

Hem şık, hem de zevkli… Azıcık huysuz, biraz çılgın, çokça komik ve bir o kadar da muzur! Görüp dinlediğini, yediğini, içtiğini, okuyup altını çizdiğini beğendiyse paylaşan, beğenmediyse sözünü sakınmayan tabir-i caizse kaleminden kan damlayan… Hayattan keyif alan ve yaşadığı hayatın değerini bilen. Hem elegan hem cadı..!

Farklı kültürler, değişik insanlar, inanılmaz hikayeler… Bu bloğun çizilmiş sınırları yok, olmayacak, işin doğrusu canım ne çekerse onu yazıyorum. Ama ne yazma! Yeri geliyor, cadı kazanıma koyup kaynatıyorum, beğenmediğim, yanlış bulduklarımı, değiştirmek, farkındalık yaratmak adına… Yeri geliyor, damağımda yer eden o lezzetin, unutulmasın diye not alınacak  o satırların,  notalarda hayat bulan o sonsuz ahengin akıllarda kalması için kocaman bir kırmızı öpücük konduruyorum satır aralarına! Ve başlayan her yolculuğa Neyzen Tevfik’in o muhteşem dizelerini hatırlayarak çıkıyorum: “Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer. İçsen de tükenir, içmesen de. Bu yüzden hayattan tat almaya bak. Çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da..”

Ben Elegans Cadısı… Tanıştığımıza memnun oldum.

Meraklısına biraz bilgi daha: Gerçek bir hayvansever, uslanmaz bir kedi delisi… Gönlünün fatihi minik Lokum.. Kırklı yaşlarında ve nereye giderse gitsin vazgeçemediği şehir İstanbul’da yaşıyor.  

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?